خواص موز برای تظیم خواب

خوردن موز قبل از خواب از مدت ها قبل برای درمان بی خوابی استفاده می شد و تحقیقات نشان می دهد که این ایده توسط برخی از دانشمندان پشتیبانی می شود.

خواص موز برای تظیم خواب

 

موز و تنظیم خواب

 

موز حاوی چند ماده مغذی است که ممکن است به تقویت خواب و آرامش کمک کنند

حاوی کربوهیدرات است

شواهد نشان می دهد که غذاهای حاوی مقادیر بالای کربوهیدرات ممکن است احتمال ورود تریپتوفان به مغز را برای تبدیل به سروتونین و ملاتونین افزایش دهند. آنها همچنین ممکن است زمان لازم برای به خواب رفتن را کاهش دهند.

حاوی پتاسیم است

سطح پایین پتاسیم ممکن است خواب در افراد مبتلا به فشار خون را مختل کند. همچنین ممکن است با کاهش گرفتگی عضلات در شب کیفیت خواب را بهبود بخشد. در حالی که به نظر می رسد تحقیقات از تاثیرات مفید مواد مغذی موجود در موز برای خواب بهتر پشتیبانی می کند، هیچ مطالعه ای اثرات مستقیم موز بر خواب را تجزیه و تحلیل نکرده است.

حاوی منیزیم است

یک موز متوسط ​​(126 گرم) حاوی حدود 34 میلی گرم منیزیم یا 8٪ مقدار روزانه از این ماده معدنی است. منیزیم به حفظ یک چرخه شبانه روزی طبیعی کمک می کند که به ساعت داخلی بدن شما مربوط می شود و مسئول حفظ دوره خواب و بیداری است. علاوه بر این مطالعات نشان می دهد که مصرف روزانه مکمل 500 میلی گرمی منیزیم ممکن است تولید ملاتونین را افزایش داده و سطح کورتیزول را کاهش دهد. کورتیزول به عنوان هورمون استرس نیز شناخته می شود.

ملاتونین هورمونی است که در طول چرخه خواب تولید می شود و ممکن است به شما در پیروی از الگوی خواب سالم کمک کند. این به کاهش زمان لازم برای خوابیدن کمک می کند و ممکن است باعث افزایش زمان خواب شود. علاوه بر این مصرف کم منیزیم با خواب بسیار کوتاه همراه است که مشخصه آن دوره خواب کمتر از 5 ساعت است. پس با خوردن یک موز هر شب قبل از خواب، ممکن است از اثرات تقویت کننده منیزیم استفاده کنید. سایر منابع غذایی خوب منیزیم شامل آووکادو، آجیل، حبوبات و غلات کامل هستند.

حاوی تریپتوفان است

تریپتوفان یک اسید آمینه ضروری است به این معنی که شما باید آن را از غذاهایی مانند موز دریافت کنید زیرا بدن شما آن را تولید نمی کند. شواهد، غذاهای حاوی تریپتوفان را با بهبود خواب از جمله افزایش زمان خواب، مشکل کمتر در خوابیدن و بیدار شدن کمتر در شب ارتباط داده است. تریپتوفان کیفیت خواب را بهبود می بخشد زیرا پس از ورود به مغز به سروتونین تبدیل می شود. سروتونین هورمونی است که برای تنظیم خواب با عملکرد به عنوان پیش ماده تولید ملاتونین شناخته می شود. به عبارت دیگر تریپتوفان با تقویت تولید سروتونین که منجر به افزایش سطح ملاتونین می شود، کیفیت خواب را افزایش می دهد.

ممکن است باعث احساس سیری شود

موز همچنین سرشار از پکتین است، نوعی فیبر محلول که معمولا در میوه ها و سبزیجات یافت می شود. تحقیقات نشان می دهد که پکتین ممکن است میزان سیری را افزایش دهد. بنابراین با خوردن یک موز در شب ممکن است خواب کم مربوط به احساس گرسنگی را کاهش دهید.

ممکن است به هضم غذا کمک کند

موز سرشار از نشاسته مقاوم است، نوعی نشاسته که بدن شما نمی تواند هضم کند. در عوض باکتری های موجود در روده می توانند آن ها را تخمیر کنند به این معنی که به عنوان یک پروبیوتیک یا غذا برای آنها عمل می کند. تخمیر نشاسته مقاوم منجر به تولید اسیدهای چرب زنجیره کوتاه (SCFA) مانند بوتیرات می شود. بوتیرات با کاهش التهاب و تقویت عملکرد روده باعث بهبود هضم غذا می شود. شواهد نشان می دهد که افراد مبتلا به التهاب مزمن روده بیشتر دچار بی خوابی می شوند.