لیزر الکس یا الکسانداریت چیست؟

لیزر الکسانداریت (الکس) یکی از بهترین و تاثیرگذارترین فناوری‌های لیزر موهای زائد در دنیا است. ليزر alexandrite با عوارض بسیار کم و کوتاه‌مدت تاثیر زیادی بر زیبایی و سلامت پوست افراد دارد. این لیزر برای تایپ‌های پوستی ۱ تا ۳ بسیار مناسب است.

لیزر الکس یا الکسانداریت چیست؟

لیزر الکس یا الکسانداریت چیست؟

واژه لیزر مخفف عبارت «Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation» به معنی «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» است. طول موج لیزر بر حسب نانومتر بیان می‌شود. در لیزرها با ارسال پرتو لیزر به قسمت‌ها و بافت‌های پوست، مانع رشد موهای زائد می‌شوند. لیزر الکساندرایت یا الکس نیز از همین فناوری استفاده کرده و با ارسال پرتوهای خاص که از یک کریستال ناشی می‌شود، امکان از بین بردن موهای زائد را برای همیشه فراهم می‌کند.

لیزر الکساندرایت چگونه کار می‌کند؟ لیزر الکس چیست؟

در ليزر alexandrite از یک کریستالی شبیه به یاقوت استفاده می‌شود که ابتدا از آن فقط در جواهرات استفاده می‌شده است. امروزه به‌طور عمده از آن کریستال به‌عنوان منبع پرتو لیزر استفاده می‌شود. نور مادون‌قرمز با طول موج 755 نانومتر است که کاربردهای متفاوتی نظیر رفع موهای زائد (hair removal)، ضایعات عروقی (vascular lesion)، پاک کردن تاتو (tattoo removal) دارد. الکساندرایت لیزر با توجه به نوع کاربردی که دارد، می‌تواند به صورت پالسی یا countinious  انرژی تولید کند. ليزر الکس در كرج برای کاربرد hair removal در سال 1997 توسط سازمان استاندارد غذا و داروی آمریکا تأیید شد. مکانیزم لیزر رفع موهای زائد توسط دستگاه لیزر الکس به ‌این ‌صورت است که طول موج منتشر شده را به گرما تبدیل می‌کند. این گرما باعث تخریب مراکز زوایای فولیکول مو می‌شود. فناوری لیزر الکساندرایت طی فرایند فوتو ترمولیز عمل می‌کند، به ‌این ‌معنی که با استفاده از نور و با گرم‌کردن منطقه خاصی که مورد هدف ماست، باعث منهدم شدن فولیکول مو می‌شود.

 در واقع پالس‌های نور، فولیکول مو را مورد هدف قرار می‌دهند و باعث ریزش مو و به حداقل رساندن رشد مجدد آن می‌شود. پس در فرآیند فوتو ترمولیز با تبدیل نور به گرما باعث تخریب فولیکول مو می‌شود. پرتو لیزر الکس، طول موجی برابر با 755 نانومتر دارد. طول موج پرتو لیزر الکس، بخش زیادی از بافت مد نظر را به‌صورت دقیق مورد هدف قرار می‌دهد و بدون آسیب به نواحی اطراف، نقش مهمی در حذف موهای زائد پوستی دارد. ليزر الکس در كرج یکی از موفق‌ترین دستگاه‌هایی است که از تکنولوژی ليزر الکس در كرج در آن استفاده شده است.

لیزر الکساندرایت

آشنایی با فناوری لیزر الکساندرایت؛ تجربه رفع موهای زائد و درمان لکه‌های مادرزادی

از لیزر الکسانداریت برای حذف و از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود؛ اما حذف موهای زائد تنها کاربرد لیزر الکس نیست. بسیاری از بیماری‌ها و موارد پوستی به کمک ليزر alexandrite برطرف می‌شود. مهم‌ترین کاربردهای استفاده از این تکنولوژی به شرح زیر است:

پاک‌کردن لکه‌هایی که با افزایش سن پدیدار می‌شوند

درمان ماه‌گرفتگی

رفع موهای زائد

عوارض لیزر

قبل و بعد لیزر با دستگاه لیزر الکس چه کنیم؟ اجتناب از نور آفتاب

قبل از استفاده از ليزر الکس در كرج از قرار گرفتن در برابر تابش مستقیم و شدید نور خورشید خودداری کنید. پزشکان متخصص مراکز درمانی معتبر بنا به نوع درمان، توصیه‌هایی برای نتیجه موثرتر دارند که پیشنهاد می‌کنیم حتماً آن‌ها را رعایت کنید. ليزر الکس در كرج یکی از بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد است و عوارض کمی به همراه دارد. اما بهتر است تا چند روز پس از درمان، از حضور در فضای باز و آفتاب شدید خودداری کنید و مراقبت‌های ویژه‌ای از محل لیزر شده انجام دهید تا نتیجه مطلوبی کسب کنید.

ضخامت و جنس مو تعیین کننده تعداد جلسات لیزر الکساندرایت

تعداد جلسات لیزر الکساندرایت، برای درمان موهای زائد بسته به ضخامت و جنس پوست، بین 3 تا 10 جلسه خواهد بود. در باقی موارد درمانی، تعداد جلسات لیزر الکس کاملاً وابسته به نظر متخصص خواهد بود.