انواع روش های تنظیم سمعک

تنظیم سمعک یکی از مهم ترین مراحل تجویز سمعک است؛ به این دلیل که اگر به درستی تنظیم نشود علاوه بر اینکه مشکل شنوایی کاربر را حل نخواهد کرد بلکه ممکن است به شنوایی بیمار نیز آسیب بزند. در صورتی که گمان کردید سمعک شما نیاز به تنظیم مجدد دارد؛ و یا اینکه از تنظیم سمعک خود راضی نبودید؛ شما می توانید با مراجعه به کلینیک شنوایی سنجی و سمعک مهر، سمعکتان را مجدد تنظیم و برنامه ریزی کنید.

انواع روش های تنظیم سمعک

انواع روش های تنظیم سمعک

تنظیم با دکمه های سمعک

سمعک ها معمولا دارای دکمه هایی هستند که به منظور تنظیم صدا تعبیه شده اند. این دکمه ها به صورت چرخش یا الاکنگی هستند و عموما با شماره یک تا چهار علامت گذاری می شوند.در این روش با لمس دکمه های که بر روی سمعک وجود دارد می توان صدای سمعک را کم و زیاد کرد. این روش در اکثر سمعک های قدیمی و نیز برخی از سمعک های جدید وجود دارد. البته می توان با تنظیم انواع سمعک این دکمه ها را فعال یا غیر فعال کرد.

تنظیم صدای سمعک با ریموت کنترل

امروزه اغلب سازندگان سمعک تمام تلاش خود را می کنند تا کار استفاده از سمعک را راحتر کنند؛ طراحی ریموت کنترل یکی از این کارهاست که باعث شد سالمندانی که توانایی انجام کارهای ظریف را ندارند با استفاده از ریموت کنترل به راحتی صدای سمعک را کم و زیاد کنند. البته در صورت خرابی سمعک ها می توانند به تعمیر انواع سمعک روی آورند.

نرم افزار تنظیم صدای سمعک

در سال های اخیر تکنولوژی سمعک نیز با پیشرفت های زیادی همراه بوده است؛ استفاده از نرام فزار تنظیم سمعک با موبایل از جمله پیشرفت های بزرگ در زمینه سمعک است که استفاده از سمعک را بسیار راحتر کرده است. با اینکه این نرام فزار بیشتر به جوانان پیشنهاد می شود اما سادگی بیش ار حد این نرام فزار به گونه ای است که حتی افراد سالمند نیز می توانند از آن استفاده کنند

تنظیم سمعک دیجیتال

تنظیم سمعک های دیجیتال با اتصال به کامپیوتر و توسط متخصص شنوایی سنجی انجام می شود. البته سمعک های دیجتال امروزی کاملا متفاوت با سمعک های نسل قبل هستند و تفاوت آنها در مدار پردازشگر دیجیتال آنهاست که همین موضوع به متخصص ادیولوژیست این اجازه را می دهد که تنظیمات را دقیق تر و با برنامه های بیشتری اجرا کند.

تنطیم سمعک زیمنس

تنطیم سمعک های زیمنس یا همان سیگنیا جدید توسط اپلیکیشن انجام می شود. از جمله این اپلیکیشن ها می توان به:

my contoror

با استفاده از اپلیکیشن سمعک myControl شما به راحتی می توانید  کنترل کامل سمعک های سیگنیا آلمان را در دستان قرار دهید. این اپلیکیشن سمعک سازگار با سیستم های iOS و اندروید طراحی شده است. این اپلیکیشن قابلیت تنظیمات پیشرفته سمعک را به صورت بی سیم در اختیار شما قرار می دهد بنابراین شما می توانید بر اساس اولویت های فردی سمعک خود را تنظیم کنید.

signia myhearing

با استفاده از اپلیکیشن myhearing همه افراد در تمامی سنین می توانند سمعک خود را در بهترین حالت تنطیم نمایند. البته بهتر است قبل از استفاده از آن آموزش های لازم را توسط متخصصین شنوایی سنجی سمعک مهر دیده باشید.

تنطیم سمعک ریساند

سمعک های ریساند قابلیت تنظیم صدا از راه دور و اتصال به موبایل های هوشمند را برای کاربران خود فراهم می کند. از سال 2018 کمپانی جی ان ریساند همکاری خود را به منظور پیشرفت های بیشتر در زمینه سمعک آغاز کرد؛ که نتیجه این همکاری ارائه تکنولوژی به نام asha برای کاربران دارای موبایل های اندرویدی است که از این طریق می توانند به سمعک متصل شوند.