گندنای کوهی، ترب کوهی، زوفا و فرنجمشک، گیاهانی موثر در درمان سرماخوردگی، برای درمان سرماخوردگی گیاهان زیادی وجود دارد که می توانند موثر باشند. در این بین می توان به گندنای کوهی، ترب کوهی، زوفا و فرنجمشک اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی تاثیر این گیاهان بر سرماخوردگی بپردازیم. با ما همراه باشید.

گندنای کوهی (Marrubium vulgare):

گندنای کوهی یا فراسیون سفید، گیاهی گلدار از خانواده نعناعیان است. این گیاه بومی اروپا، شمال آفریقا و آسیا می‌باشد. دیگر نیازی نیست از شربت سرفه استفاده کنید. شما می‌توانید به کمک این گیاه شربت سرفه خود را در منزل تهیه کنید. برای انجام اینکار کافیست ۲۸ گرم از برگ این گیاه را در ۲ پیمانه آب بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. برگ‌های ان را در بیاورید و از صافی رد کنید. مایع باقی مانده را اندازه گیری کنید. به آن عسل بیفزایید و خوب ترکیب کنید. مطمئن شوید که از عسل طبیعی استفاده می‌کنید. شما می‌توانید این شربت را به مدت ۲ ماه در بطری سربسته در یخچال نگه دارید. مقدار مصرف آن حدود یک قاشق چایخوری و ۴ بار در روز است.

نکته مهم: اگر باردار هستید یا در حال شیر دادن به نوزاد خود می‌باشید از مصرف این گیاه خودداری کنید.

ترب کوهی (Armoracia rusticana):

ترب کوهی (نام علمی: Armoracia rusticana) نام یک گونه از تیره شب‌بویان است.این ریشه ارزشمند نه تنها حاوی ویتامین C است بلکه در برگیرنده ایزوتیوسیانات و sulforphane است. این دو ترکیب برای پاک کردن خلط مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید با رنده کردن این ریشه و اضافه کردن زنجبیل به آن یک ماده درمانی عالی بسازید.

نکته مهم: اگر باردار هستید یا در حال شیر دادن به نوزاد خود می‌باشید بهتر است از مصرف این گیاه پرهیز کنید. همچنین اگر از بیماری‌هایی همچون اختلالات کلیوی و گوارشی رنج می‌برید بهتر است این گیاه را مصرف نکنید.

زوفا (Hyssopus officinalis):

معمولا افرادی که در حوزه طب سنتی فعالیت دارند از این گیاه برای تسکین نشانه های سرماخوردگی، آنفلونزا و سایر عفونت‌های تنفسی استفاده می‌کنند. این گیاه طعمی بین نعناع و مریم گلی دارد و می توان از آن در سوپ و سایر غذاها استفاده کرد.

نکته مهم: اگر باردار هستید از این گیاه استفاده نکنید.

فرنجمشک (Melissa officinalis):

فرنجمشک یا وارنگ بو مسکن و ضد اگزمای پوستی ناشی از استرس می‌باشد. از فرنجمشک برای تسکین و رفع درد و ناراحتی ناشی از گوارش شامل گاز و باد معده نیز بهره می‌گیرند. این گیاه حاوی ویتامین C است و می توان از آن یک چای خوشمزه تهیه کرد. یک پیمانه از آب جوش را روی ۵ الی ۶ عدد برگ تازه این گیاه یا یک قاشق چایخوری از برگ‌های خشک آن بریزید. به مدت ۵ دقیقه در آب بخیسانید و سپس برگ های آن را بردارید (از صافی رد کنید). این چای می‌تواند به تسکین دل درد کمک کند.

نکته مهم: اگر شرایط تیروئیدی دارید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت نمایید.

با ما همراه باشید تا در مقاله پوتار، ریشه شیرین بیان، مرزنجوش، پنیرک پف نبات و گل ماهور اروپایی، 5 گیاهی که در درمان سرماخوردگی می توانند بسیار مفید باشند به بررسی تأثیر چند ماده غذایی دیگر بر سرماخوردگی بپردازیم.

برگرفته از سایت مجله سلامت