بررسی تاثیر پریمولاوریس، سرخار گل، آقطی کانادایی، اکالیپتوس، سیر و زنجبیل در درمان سرماخوردگی، در این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از گیاهانی آشنا کنیم که در درمان سرماخوردگی بسیار موثر و مفید هستند. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

پریمولا وریس:

پریمولا وریس (نام علمی: Primula veris) نام یک گونه از سرده پامچال است. ریشه این گیاه زیبا می‌تواند به هنگام سرماخوردگی به شما کمک کند. ریشه این گیاه حاوی triterpenoid saponins (ساپونین‌‌های تری‌ترپنوئیدی) است که خواص خلط اوری قدرتمندی دارد. از این گیاه برای درمان خلط و احتقان سینه استفاده کنید. ریشه آن را در آب بریزید (یک پیمانه آب برای هر اونس ریشه این گیاه) و سپس بجوشانید. دما را پایین بیاورید و به مدت ۲۰ دقیقه آهسته بجوشانید. سپس آن را ابکشی کنید و بنوشید.

نکته مهم: اگر باردار هستید یا داروهایی همچون اسپرین یا داروهای ضد انعقاد همچون وارفارین را مصرف می‌کنید از مصرف این گیاه باید پرهیز کنید.

سرخار گل:

سرخار گل (نام علمی: Echinacea purpurea) نام یک گونه از زیرخانواده کاسنیان آستروئیده است. این لیست بدون وجود گیاه سرخار گل تکمیل نخواهد بود. این گیاه زمانی که در مراحل اولیه عفونت مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار موثر خواهد بود. شما می‌توانید با جوشاندن ریشه این گیاه در آب به مدت ۱۰ دقیقه، از خواص آن لذت ببرید. 

نکته مهم: اگر به گیاهانی که در خانواده کاسنیان قرار دارند حساسیت دارید بهتر است مراقب این گیاه نیز باشید.

آقطی کانادایی (Sambucus Canadensis):

آقطی کانادایی (نام علمی: Sambucus nigra subsp. canadensis) نام یک زیرگونه از گونه آقطی سیاه است. به خاطر خواص درمانی زیادی که این گیاه دارد در میان افراد محبوب است. مطالعات مختلف نشان می‌دهد که شربت و عصاره این گیاه می‌تواند نشانه‌ها و دوره آنفلونزا را کاهش دهد. شما می‌توانید از گل این گیاه نیز در تهیه چای استفاده کنید.

اکالیپتوس (Eucalyptus globulus):

در حقیقت این گیاه اغلب برای به عنوان یک داروی بدون نسخه به کار می‌رود. استشمام بخار روغن اکالیپتوس که در آب ریخته شده است می‌تواند سینوس‌ها را تمیز کند و از عفونت آن‌ها بکاهد.

سیر (Allium sativum):

مردم سال‌هاست که از سیر به عنوان یک ماده درمانی استفاده می‌کنند. اینکار دلایل بسیار زیادی دارد. به خاطر وجود خواص آنتی ویروسی، ضد التهابی و ضد قارچی این گیاه، می‌توان از آن به عنوان یک درمان خانگی در سرماخوردگی و آنفلونزا استفاده کرد. به همین خاطر جای تعجب و شگفتی نیست که مطالعات و تحقیقات انجام شده نشان داده است که مکمل سیر می تواند از سرماخوردگی جلوگیری کند.

زنجبیل (Zingiber officinale):

زنجبیل یکی از مواردی است که برای تعریق مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه برای پایین آوردن تب و تسکین سایر نشانه‌های سرماخوردگی و آنفلونزا مفید است. یک پیمانه آب جوش را بر روی نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه بخیسانید. مایع را در لیوان بریزید و پودر آن را دور بیندازید. شما می‌توانید از این مایع برای غرغره کردن نیز استفاده کنید. در چنین شرایطی گلودرد بهبود می‌یابد.

نکته مهم: زنجبیل زمانی که به عنوان ادویه در آشپزی مورد استفاده قرار می گیرد امن و بی خطر است اما اگر باردار هستید یا سنگ صفرا دارید از آن به عنوان یک گیاه درمانی استفاده نکنید.

برگرفته از سایت مجله سلامت