آریو

اسپایدر با سازه ی خرپای فلزی

در این روش خرپای فلزی جهت تحمل بار مرده و بار دینامیکی طراحی شده و اسپایدرها با جوش و یا پیچ بر روی این سازه نشسته و بار را منتقل می کنند.محاسبه ی خرپای این چنینی بسیار ساده است و تولید این گونه خرپا نیز به سرعت انجام می پذیرد و می توان آن را در رنگ پادر کوتینگ نمود.محاسبان ایرانی شناخت خوبی از عملکرد آن دارند.

اسپایدر(سازه های شناور) در مقایسه با دیوارهای شیشه ای بسیار مقاوم تر هستند،زیرا در دیوارهای شیشه ای نیروی هر عضو بالایی بر عضو پایینی وارد می شود و در نهایت از طریق استراکچر بنا به زمین وارد می شود که این امر سبب می شود اگر یکی از اعضای تشکیل دهنده ی دیوار ضعیف شود نمی تواند نیروهای وارد شده را تحمل کند و ممکن است زیر این نیروها بشکند.با شکسته شدن یکی از شیشه ها امکان ریزش کامل دیوار شیشه ای وجود دارد.

اما در اسپایدرها چون هر عضو سازه به صورت جداگانه بار خود را به استراکچر منتقل می کند و هر عنصر به وسیله ی مفصل های گوی کاسه ای با قابلیت انعطاف و جابه جایی به سازه متصل است باعث می شود در برابر نیروهای جانبی مقاوم باشد،به این صورت که در مقابل نیروها عکس العمل نشان نمی دهد بلکه با آن ها هماهنگ می شود و آسیب نمی بیند.مشخص بودن عناصر سازه ای به زیبایی این نما ها کمک می کند.

قسمت های تشکیل دهنده این سازه :
۱-اسکلت اصلی:(کابلی یا ساده)
۲-گیرهای نگهدارنده
۳-شیشه های لمینیت شده

هزینه اجرای نمای شیشه ای اسپایدر
هزینه اجرای نمای اسپایدر براساس متر مربع ، نوع شیشه ها، ابعاد شیشه ها، ضخامت شیشه ها، نوع سازه ، کیفیت یراق آلات و  ارتفاع نما محاسبه می شود و تعیین حدود قیمت  کار قبل از طراحی و اجرا کار سختی می باشد .
اجرای نمای اسپایدری
روش کلی اجرای نمای شیشه ای اسپایدر مانند سایر نماهای شیشه ای می باشد و نقشه بردار از محل اجرای نما اندازه برداری می نماید و سپس با توجه به ابعاد اندازه گیری شده و نوع شاسی نگهدارنده و اسکلت اصلی ساختمان اقدام به طراحی نمای شیشه ای اسپایدر می نماید .
سیستم های نماهای شیشه ای اسپایدر به فین گلس، نمای اسپایدر کابلی و اسپایدر خرپا تقسیم می شوند و در تمام این نماها که مقاوم ترین نماهای ساختمانی هستند به دلیل معلق بودن پنل های شیشه در سازه نگهدارنده نما در هنگام زلزله و طوفان اگر چه ممکن اس شیشه ها شکسته شوند اما پرتاب نخواهند شد.
در نماهای شیشه ای اسپایدر ابعاد شیشه ها توسط طراح معمولا حداکثر بین عرض ۴۲۰ و طول ۲۴۰ سانتیمتر طراحی و به کار برده می شوند البته این ابعاد همواره تقریبی خواهند بود و در هر پروژه نماسازی براساس ابعاد پنجره ها انجام می پذیرد و معمولا ضخامت شیشه ها بیشتر از ۱۲ میلیمتر نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید